Aktinomikozė.
Lėtinė infekcinė granuliomatozinė liga. Ją sukelia anaerobas Actynomyces israelii, Actinomyces bovis arba Propionibacterium propionicus kartu su antrine infekcija (stafilokokais, streptokokais ir kt.) Gali būti cervikofacialinė, torakalinė, abdominalinė ir dubeninė formos.Sukelėjas- grybas, žemoje temperatūroje aktyvus iki 2 metų .3 proc. formalino tirpalas sunaikina grybą per 10-25 min. Serga ir galvijai, rečiau kiaulės , avys, arkliai. Liga pavojinga ir žmogui . Užsikrečiama per odos ir gleivinių pažeidimus.
Požymiai.
Ant triušių kaklo, kartais ir kituose kūno vietose pasirodo plokščių augliukų, kurių viduje - grietinės konsistencijos gelsvi pūliai. Kai uždegimas apima apatinio žandikaulio kaulus, gyvunai krinta. Skrodimo metu aptinkami augliukai ir pūliniai plaučiuose, kepenyse, inkstuose, blužnyje, įvairiuose limfmazgiuose, odoje.
Diagnozė. Žandikaulio,galvos srityje atsiranda pūlingi dariniai
.Pūliniai gali būti ir vidiniai-ant žarnyno ar stemplėsi .Gyvulėlis vangus,nevalgo,prasideda vidinis kraujavimas
.
Gydymas.
Paviršiuje esančius augliukus pašalinti, žaizdas gydyti antibiotikais ir jodo preparatais.
Prapjovus augliukus išvalyti juos, suleisti antibiotikų, o į vidų žaizdos- preparato anairobinėm balterijom (TENAZYM ,vyšnevskio tepalas, tinka ir kiti priešmastitiniai preparati). Dar reikia sugirdyti specialių receptinių vaistų kursą.
Profilaktika
– nešerti pašarais, užkrėstais grybais. Dezinfekuoti 2 proc. natrio šarmu ir 20 proc. šviežiai gesintomis kalkėmis. Skerdieną (pašalinus pažeistas vietas) ir kailiukus galima naudoti.
Ant žandikaulio pūlinys susidaro dažniausia dėl dantenų traumos kai ėda labai grubų pašarą. Pvz. : peraugusios liucernos šieną. |