Apsinuodijimas.
Paprastai triušiai apsinuodija blogais paruoštais ar prastos kokybės pašarais, pesticidais (herbicidais, insekticidais, akaricidais, fungicidais, antihelmintais) ir nuodingaisiais augalais. Nuodai į organizmą gali patekti su pašarais, vandeniu, įkvepiamu oru, per oda, gleivines.
Požymiai.
Ūmus apsinuodijimas - kai patenka didelės nuodo dozės, sutrikdančios gyvybiškai svarbias funkcijas ir lemiančias nugaišimą.
Lėtinis apsinuodijimas - ilgalaikis mažų nuodo dozių poveikis. Nuodai kaupiasi organizme, sekindami gyvūną, blogindami jo būklę. Simptomai įvairūs, nelygu kurie organai (kepenys, inkstai, kraujotakos sistema, periferinė ir centrinė nervų sistema) pažeisti nuodų - baikštumas, stiprus neramumas, baimingumas, seilėtekis, viduriavimas, gleivinių anemija ar pamėlynavimas, koordinacijos sutrikimai, traukuliai, vyzdžių susitraukimas arba išsiplėtimas, pasunkėjęs kvėpavimas.
Diagnozė. Skrodimo metu fiksuojami, nelygu apsinuodijimo būdas, žarnyno ir skrandžio uždegiminiai procesai, kraujosruvos įvairiuose organuose ir audiniuose, kepenų, inkstų, blužnies padidėjimas.
Gydymas.
Efektyvus kuo anksčiau pastebėjus apsinuodijimą ir greičiau suteikus pagalbą. Duodama laisvinamųjų - ricinos aliejaus, glauberio druskos, taip pat aktyvios anglies, daroma klizma. Duodama augalinio aliejaus, linų sėmenų nuoviro, krakmolo klijų, taip pat priešnuodžių - tanino, natrio sulfato, kalcio chlorido, kitų preaparatų pagal simptomus (širdies veiklai gerinti ir pan.).
Profilaktika.
Šeriant ir girdant triušius stebėti, kad nepakliūtų nuodingųjų augalų, nitratų ir nitritų, trąšų likučių ir pan..Neviršyti dezinfekcinių priemonių koncentracijos ir vaistų dozių.
Apsinuodijimas pašarais.
Apsinuodijimas kombinuotaisiais pašarais . Kombinuotųjų pašarų pagrindinė sudėtinė dalis - įvairūs grūdai . Be jų,
į šių pašarų sudėtį įeina baltymai , mineralinės druskos ir mikroelementai . Visi priedai griežtai normuojami atsižvelgiant
į gyvulių rūšį , amžių , produktyvumą . Todėl būtina kombinuotuosius pašarus vartoti tik pagal paskirtį ,
antraip galima apnuodyti gyvulius . Pvz., galvijams skirto kombinuotojo pašaro davus paršeliams , jie apsinuodija
valgomąja druska , nes kiaulės jai kur kas jautresnės negu galvijai . Jiems skirtame kombinuotame pašare gali būti
medvilnės išspaudų , o jose esančiam gosipolui jautrūs paršeliai , jauni veršeliai , paršingos kiaulės . Į penimų galvijų
kombinuotuosius pašarus kartais gali būti įdėta ir karbamido , kuris pripratintiems galvijams nekenksmingas , o
kiaulėms , arkliams , pienu girdomiems veršeliams ir ėriukams gali sukelti mirtiną apsinuodijimą .
Perkant kombinuotuosius pašarus , reikia reikalauti jų kokybės pažymėjimo , kuriame nurodoma pašaro paskirtis ,
maistingumas , išvardijamos visos sudėtinės dalys . Bet , kiekvieną kartą perkant , reikia atsižvelgti į tai , kad pašarų
sudėtis gali keistis , todėl patartina kiekvieną kartą ją nusirašyti . Gyvuliui apsinuodijus , šie duomenys padės vet .
gydytojui nustatyti apsinuodijimo priežastį . |